تبلیغات
فَاطِمَةَ الزَّهرَاءِ (س) - فَاطِمَةَ معصومه سلام الله علیها

عطر خوب یاس

نورافشانى هنگام نماز

امام صادق، علیه‏السلام، فرمودند: حضرت فاطمه، سلام‏الله علیها، «زهرا» نامیده شد براى آنكه وقتى در محراب عبادت به نماز مى‏ایستاد، نورش براى اهل آسمان مى‏درخشید، همان‏طورى كه نور ستارگان براى اهل زمین مى‏درخشد (1) .

نماز حضرت فاطمه، سلام‏الله علیها، و غذاى بهشتى

حضرت فاطمه، سلام‏الله علیها، به نماز علاقه فراوانى داشت و هرگاه حاجتى از خدا داشت متوسل به نماز مى‏شد . حضرت على، علیه‏السلام، به منزل خود وارد شد، بعد از آن كه سه روز بر حضرت على و زهرا، سلام‏الله علیها، گذشت كه غذا نخورده بودند، رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، نشسته و فاطمه، سلام‏الله علیها، نماز مى‏خواند و بین آنها چیزى سرپوشیده بود . وقتى كه فاطمه، سلام‏الله علیها، از نماز فارغ شد، روپوش از آن برداشت، دید كه كاسه‏اى بزرگ مملو از نان و گوشت است .
حضرت على، علیه‏السلام، فرمود: یا فاطمه! این از كجا برایت آمده؟
گفت: از جانب خدا نازل گردیده، خدا به هر كه بخواهد روزى مى‏دهد .
رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، فرمود: آیا مى‏خواهید نظیر این را براى شما نقل كنم؟
گفتند: بلى .
فرمود: یا على! مثال شما مثل زكریاست كه هروقت‏بر حضرت مریم، سلام‏الله علیها، وارد مى‏شد، مى‏دید كه او در محراب عبادت است و در پیشگاه وى خوراك مهیا نهاده است .
مى‏فرمود: اى مریم! این از كجا آمده است؟ مریم در جواب مى‏گفت: از جانب خدا، خدا به‏هر كس كه بخواهد روزى مى‏دهد . آن‏گاه آن غذا را یك ماه خوردند و آن كاسه همان ظرفى است كه حضرت مهدى، عجل‏الله‏تعالى‏فرجه، در آن غذا مى‏خورد . (2)

جواب سؤال نماز

زنى به خدمت‏حضرت زهرا، سلام‏الله علیها، رسید و عرض كرد: مادر پیر و ناتوانى دارم كه در نماز بسیار اشتباه مى‏كند، مرا فرستاده تا از شما بپرسم كه چگونه نماز بخواند .
آن حضرت فرمود: هرچه مى‏خواهى بپرس .
آن زن سؤالات خود را مطرح كرد تا به ده سؤال رسید و حضرت زهرا، سلام‏الله علیها، با روى گشاده جواب داد . زن از زیادى پرسش خود شرمنده شده، گفت: شما را بیش از این زحمت نمى‏دهم .
حضرت فاطمه، سلام‏الله علیها، فرمود: باز هم بپرس . آن‏گاه براى تقویت روحیه وى چنین فرمود: اگر به كسى كارى واگذار كنند، براى مثال از او بخواهند كه بار سنگینى را به ارتفاع بلندى حمل كند و در برابر این‏كار صد هزار دینار به‏او جایزه بدهند آیا او با توجه به آن پاداش احساس خستگى مى‏كند؟
زن جواب داد: نه .
آن حضرت فرمود: من در مقابل هر پرسشى كه جواب مى‏گویم از خدا پاداشى به مراتب بیشتر دریافت مى‏كنم و هرگز ملول و خسته نمى‏شوم . از رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، شنیدم كه روز قیامت دانشمندان اسلام در برابر خدا حاضر مى‏شوند و به‏اندازه علم و تلاش و كوششى كه در راه آموزش و هدایت مردم داشته‏اند از خداى خود پاداش مى‏گیرند .

كار و قرآن

سلمان فارسى روایت مى‏كند كه داخل خانه زهرا، سلام‏الله علیها، شدم، دیدم در همان حالى كه مشغول كار خود بود و جوها را آسیاب مى‏كرد، قرآن نیز مى‏خواند .

تسبیح حضرت فاطمه سلام‏الله علیها

در دست فاطمه زهرا، سلام‏الله علیها، تسبیحى از نخ پشمینى كه صد گره خورده بود وجود داشت و آن را در دست مى‏گرداندند و تكبیر و تسبیح مى‏گفتند، تا اینكه حمزه سیدالشهدا عموى پیامبر شهید شد . پس از شهادت حمزه براى ساختن دانه‏هاى تسبیح از تربت او استفاده شد . وقتى كه حضرت اباعبدالله الحسین شهید شد مردم از تربت آن بزرگوار براى ساختن دانه‏هاى تسبیح استفاده نمودند; زیرا كه در خاك و تربت‏سرور جانبازان عالم، فضیلتى عظیم وجود دارد . امام صادق، علیه‏السلام، فرمودند:
تسبیح از نخهاى آبى درست‏شده بود و سى و چهار دانه داشت و آن تسبیح مادر ما فاطمه زهرا بود . وقتى حمزه شهید شد از خاك قبر او دانه‏هاى تسبیح ساخته شد كه با آن بعد از هر نماز تسبیح گفته مى‏شد . (3)

توسل به حضرت زهرا، سلام‏الله علیها

انس‏بن مالك روایت مى‏كند: روزى پیامبر اكرم، صلى‏الله علیه‏و آله، با ما نماز صبح به جاى آورد، پس از فراغت از نماز روى مباركش را به‏سوى ما گردانید و فرمود:
«اى جماعت مسلمانان، هر كس كه آفتاب را از دست‏بدهد، پس باید به ماه تمسك جوید و در فقدان ماه دست‏به دامان زهره شود و اگر زهره را نیابد به دو ستاره فرقدان پناه آورد» .
از پیامبر اكرم سؤال شد كه: «یا رسول‏الله مقصود از آفتاب و ماه و زهره و فرقدان (دو ستاره نورافشان) چیست؟»
فرمود: «من آفتابم، على ماه و فاطمه زهره است و دو ستاره حسنین هستند، آنان با كتاب خدا دو دستاویز بشرند و همواره به هم پیوسته‏اند و هرگز از یكدیگر جدا نمى‏شوند تادر كنار حوض كوثر به من ملحق شوند . (4)

توسل امام جواد، علیه‏السلام، به فاطمه زهرا سلام‏الله علیها

امام جواد هر روز هنگام ظهر به مسجد رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، رفته و پس از سلام و صلوات بر رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، به سراغ خانه مادرش زهرا، سلام‏الله علیها، كه در همان نزدیكى قبر پیامبر، صلى‏الله علیه‏و آله، است مى‏رفت و كفشها را درآورده و با نهایت ادب و خضوع، داخل خانه شده و در آنجا نماز و دعا مى‏خواند و دقایقى طولانى به عبادت مشغول مى‏شد . و هرگز دیده نشد به زیارت رسول خدا، صلى‏الله علیه‏و آله، برود و سراغ مادرش را نگیرد .

استعمال عطر هنگام نماز

لحظات آخر عمر حضرت فاطمه زهرا، سلام‏الله علیها، بود . چند لحظه‏اى به اذان مغرب باقى مانده بود، نزدیك بود كه وقت نماز فرا برسد . فاطمه، سلام‏الله علیها، به اسماء بنت عمیس فرمود: «عطر مرا بیاور تا خود را خوشبو سازم، و آن لباس را كه با آن نماز مى‏خوانم بیاور» ، سپس وضو گرفت و در این هنگام كه مى‏خواست نماز بخواند، حالش منقلب شد، سرش را به زمین نهاد، به اسماء گفت: «كنار سرم بنشین، هنگامى كه وقت نماز فرا رسید، مرا بلند كن تا نمازم را بخوانم، اگر برخاستم كه چیزى نیست و اگر برنخاستم شخصى را نزد على بفرست تا خبر فوت مرا به او بدهد» .
اسماء مى‏گوید: وقت نماز فرا رسید، گفتم: «اى دختر رسول خدا! وقت نماز است .» جوابى نشنیدم، ناگاه متوجه شدم كه حضرت زهرا، سلام‏الله علیها، از دنیا رفته است . (5)

پی نوشت :

1 . بحارالانوار، ج 43، ص 12 .
2 . همان، ج 42، ص 31 .
3 . فاطمه زهرا از ولادت تا شهادت، ص 235 .
4 . شیفتگان حضرت مهدى، علیه‏السلام، ص 135 .
5 . احقاق الحق، ج 24، ص 250 .
6 . نماز چهارده معصوم، ص 83 .

نویسنده: عباس عزیزى
------
منبع :
بر گرفته از كتاب «نماز و عبادت حضرت فاطمه زهراسلام‏الله علیها»


  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : 14 آبان 89
  • نظرات()