تبلیغات
فَاطِمَةَ الزَّهرَاءِ (س) - فَاطِمَةَ معصومه سلام الله علیها

عفاف و حجاب در سیمای حضرت زهرا(س)

در منطق فاطمه زهرا(س)، ویژگیهای جسمانی زن، تنها محدود در زندگی زناشویی اوست، تا آنجا كه حضرت از اینكه در تشییع جنازه، پارچه روی بدنش نباشد و حجم بدن مطهرش نمایان شود، ابراز ناراحتی كرد.
اما همه اینها به معنای انزوای زنان نیست، بلكه در مقام ضرورت، زن می تواند میدان دار تلاشهای اجتماعی، فرهنگی و دینی باشد. چنان كه حضرت زهرا(س) در احقاق حق امیرالمؤمنین(ع) از هیچ كوششی دریغ نفرمود. ایمان و اعتقاد حضرت به حفظ عفت و حجاب، مانع از همراهی و مجاهدت در عرصه های گوناگون دفاع از اسلام و حق نمی شود.
حضور در منطقه نبرد و مداوای زخمها و شستن شمشیرها، حضور در مسجد برای دفاع از حق ولایت، ایراد خطبه در جمع مردان و زنان و سركوب كردن دشمنان با استدلال های متقن و محكم، حضور شبانه در منزل گروه زیادی از مهاجرین و انصار و گوشزد كردن ظلمی كه بر علی(ع) رفته و تذكر وظیفه آنها و در نهایت آنگاه كه استدلال و برهان كارگر نبود، اشكهای هر روزه و جهاد فرهنگی آشكار ایشان در برابر دشمن، همه و همه، نمونه هایی از فعالیتهای فرهنگی و سیاسی حضرت فاطمه(س) در كنار حفظ عفاف، حجاب و تقواست.

از جمله تلاشهای فرهنگی حضرت، پاسخگویی به سؤالات و شبهات زنان و مردان بود. چنانكه نقل شده برخی از زنان، خدمت ایشان رسیده، پرسشهای شرعی خویش را مطرح و پاسخ را دریافت می كردند و آنگاه كه پرسش گر، از بسیاری پرسشهای خود شرمنده می شد، حضرت با ذكر روایتی كه اشاره به فضیلت این گفتگوهای علمی داشت، از شرمساری آنها كم می كرد و زمینه طرح پرسشهای دیگر را فراهم می نمود.
یكی از اصحاب می گوید: پس از رحلت رسول خدا(ص) فاطمه را در كنارتربت شهدای احد دیدم كه اشك می ریخت. نزدیك رفتم و از او اجازه خواستم، حضرت از گریه ساكت شد. پس گفتم: ای سرور زنان، از شما سؤالی دارم كه در سینه ام آشوب كرده! حضرت فرمود: (بپرس) گفتم: آیا رسول خدا(ص) پیش از وفاتش بر امامت حضرت علی(ع) تصریح كرده بود؟
حضرت فرمود: (عجیب است، آیا روز غدیر خم را فراموش كرده اید؟) پرسیدم؟ پس چرا علی(ع) از حق خود دست كشید و قیام نكرد؟ حضرت فرمود: (از رسول خدا شنیدم كه فرمود: (امام، همانند كعبه است كه مردم به سوی او می روند و او به سوی مردم نمی رود.)

دكتر حسین الهی قمشه ای

iconبرچسب‌ها : عفاف و حجاب, حضرت زهرا(س), دكتر حسین الهی قمشه ای, مقام زن,
  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : 14 مرداد 93
  • نظرات()