تبلیغات
فَاطِمَةَ الزَّهرَاءِ (س) - فَاطِمَةَ معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه(سلام الله علیها)، نمونه عصرها و نسلها

گفتگو با آیت الله العظمی مكارم شیرازی (حفظه الله) درباره حضرت فاطمه(سلام الله علیها)
برای شروع این بحث از ولادت این بزرگ بانوی اسلام بگویید.
** در مورد تاریخ میلاد حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) روایات متعددی مطرح شده؛ از جمله این كه ولادت ایشان در روز بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت اتفاق افتاده است و در برخی از روایات دیگر هم این تاریخ را به سال پنجم بعثت نسبت می دهند.
اما در «بحارالانوار» از قول امام جعفر صادق(علیه السلام) نقل شده كه ولادت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در بیستم جمادی الثانی برابر با چهل و پنجمین سال ولادت پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) صورت گرفته است. نقل است كه بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه(سلام الله علیها) هر گاه صاحب فرزندی می شد، او را به دایه ای شایسته می سپرد تا شیر بدهد؛ اما وقتی حضرت زهرا(سلام الله علیها) متولد شد خودش به ایشان شیر داد و پرستاری از او را بر عهده گرفت. آن حضرت در بارگاه خداوند جایگاه ویژه ای داشت و حضور مقدس این بانوی دو عالم، شأن و منزلت خاصی را به زنان عالم هدیه كرد و اسامی 9 گانه ای كه عبارتند از: فاطمه، صدیقه، مباركه، طاهره، زكیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا، نشانه هایی از ابعاد برجسته شخصیت والامقام و خصلتهای بهشتی آن حضرت دارد تا حدی كه در شأن ایشان سوره كوثر نازل شده است.
* شما به شأن نزول سوره كوثر اشاره كردید. این سوره از دیدگاه مفسران چه جایگاهی دارد؟
**مفسران در تفسیر آیه شریفه «انا اعطیناك الكوثر» دیدگاه های مختلفی دارند. گر چه كوثر به معنی حوضی است كه در روز رستاخیز یا سرای آخرت سرمایه پرخیر و بركت اهل بهشت است، اما مناسب است در معنی این آیه شریفه بگوییم، منظور از «كوثر» همان گونه كه در تفسیر «فخررازی» آمده، وجود گرانبهای حضرت صدیقه طاهره است. مرحوم طبرسی هم در «مجمع البیان» می نویسد: برخی عقیده دارند كوثر به معنای خیر و نیكی است و برخی دیگر بر این باورند كه به معنای زیادی و فراوانی نسل و فرزند است كه البته این معنا در نسل پاك پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و فرزندان فاطمه(سلام الله علیها) آشكار شده، كه این بركت تا روز رستاخیز خواهد بود. اما فخر رازی در مورد دیدگاه سوم كه منظور از كوثر فرزندان پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) است، می گوید: این معنا مصداق بیشتری دارد، چرا كه وقتی این سوره مباركه بر قلب پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد، برخی از شك گرایان آن حضرت را به خاطر نداشتن پسر سرزنش می كردند و خداوند با این سوره و میلاد حضرت فاطمه(س)، جواب آنان را داد و امروز خیل عظیم بی شمار مسلمانان، از نسل پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) و فرزندان جاودانه ایشان هستند.
* بزرگ بانوی اسلام، در بسیاری از موارد احادیث مختلفی را نقل می كردند، از جایگاه ویژه ایشان در این خصوص بفرمایید.
** آن حضرت محدثه و دریافت كننده حقایق از حضرت حق بود. مرحوم صدوق در روایتی از زین بن علی در كتابش نقل می كند كه امام صادق(علیه السلام) فرمود: فاطمه را به این جهت محدثه نامیده اند كه فرشتگان خدا از آسمان فرود می آمدند و با ایشان گفتگو می كردند؛ همان گونه كه با مریم عذرا صحبت می كردند و باز امام صادق(علیه السلام) فرمود: این احادیث در مصحفی به نام مادرمان حضرت فاطمه(سلام الله علیها) نزد ماست.
* در مصحف حضرت فاطمه(سلام الله علیها) چه مواردی ذكر شده، و چه ویژگیهایی دارد؟
** امام صادق(علیه السلام) در مورد مصحف فاطمه می فرماید: «این مصحف سه برابر قرآن است. به خدا سوگند كه یك واژه از قرآن كریم در آن نیست، بلكه همه و همه آن حقایقی است كه خدا آنها را به مادرمان فاطمه(سلام الله علیها) املا و وحی كرد.»
حضرت زهرا(سلام الله علیها) پس از رحلت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) هفتاد و پنج روز یا بیشتر در این دنیا زندگی كرد و در این مدت از فراق پدر بزرگوارش بسیار ناراحت و غمزده بود.

فرشته وحی برای آرامش ایشان در ایام سوگ پدر، به زمین می آمد و ضمن تسلیت به ایشان، از مقام والای پیامبر و رویدادهای پس از ایشان پرده برداری داشت و حضرت علی(علیه السلام) آنچه را فرشته وحی به فاطمه(سلام الله علیها) گفت، همه را می نوشت و این بود مصحف فاطمه(سلام الله علیها). اما مصحف فاطمه(سلام الله علیها) ، كتابی است كه همه رویدادها و نام تمامی كسانی را كه تا روز رستاخیز زمام امور مردم را به دست می گیرند، در خود جای داده است. همچنین، همه احكام و مقررات دینی در آن به شكل گسترده ای مطرح شده، حتی كیفر گناهان هم آمده است. در این مصحف، حوادث و رخدادها و كشتارهایی كه در جهان رخ داده و قرار است به وجود بیاید، نقل شده است. حال روشن است كه همه این مسائل از علم الهی سرچشمه گرفته است.
* خاندان بزرگوار پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله و سلم) معدن ایثار و كرامت بودند، اما خداوند در توصیف كدام ایثارگری خانواده عزیز حضرت علی(علیه السلام)، سوره هل اتی را نازل كرد؟
** نقل است كه دو فرزند گرانمایه حضرت زهرا(سلام الله علیها) حسن و حسین (علیهما السلام)بیمار شدند. پیامبر همراه با تعدادی از یاران به عیادت آن دو آمدند و فرمودند: علی جان! برای شفای فرزندانت نذر كن. آن حضرت همراه با بزرگ بانوی اسلام، به همراه فضه آن زن شایسته و ارادتمند حضرت فاطمه(سلام الله علیها) نذر كردند كه در صورت شفای آن دو عزیز، 3 روز روزه بگیرند. پس از شفای بیماران، قرار شد 3 روز، روزه نذر را ادا كنند. حضرت امیر در شرایط سخت اقتصادی آن روزها، مقداری گندم یا جو برای تهیه نان فراهم كرد و قرار شد هر روز حضرت فاطمه(سلام الله علیها) یك سوم از آن را به نان تبدیل كند و روزه بگیرند. روز اول روزه گرفتند و هنگام افطار ناگهان بینوایی درمانده به در خانه آنها آمد و كمك خواست و اهل خانه ایثار كردند و تمام غذای خودشان را به او دادند. روز دوم روزه گرفتند به هنگام افطار كودك گرسنه یتیمی تقاضای غذا كرد و بار دیگر ایثار كردند غذا را به او دادند. روز سوم روزه گرفتند و هنگام افطار غذای خودشان را در راه رضای خدا به اسیری دادند و با آب افطار كردند. بامداد همان روز، حضرت علی(علیه السلام) به همراه دو فرزندش حسنین(علیه السلام) به محضر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) رفتند، در حالی كه آثار گرسنگی در آنها مشهود بود. با هم به خانه علی(علیه السلام) رفتند و حضرت زهرا(سلام الله علیها) در حال عبادت بود و پیامبر از دیدن شرایط سخت آنها آزرده خاطر شد. اما در همین لحظات، فرشته وحی فرود آمد و پیامبر را به این خاندان ایثارگر و بشردوست تهنیت داد و سوره مباركه «هل اتی» را در شأن این خاندان باعظمت به قلب مبارك حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) نازل كرد. من آرزو می كنم كه همه خانواده های مسلمانان با تأسی به این خانواده عظیم الشأن، زندگی پربركت و سعادتمندانه ای داشته باشند.
* شما به ذكر برخی از فضایل بی نظیر حضرت صدیقه طاهره اشاره كردید، اما دوست داریم در مورد جایگاه عبادت پروردگار از دیدگاه آن حضرت بیشتر بدانیم.
** همان طور كه می دانید، عبادت خالصانه خدا به مفهوم كامل در زندگی سراسر افتخار فاطمه(سلام الله علیها) جلوه گر بود و آن حضرت در این زمینه سرآمد همگان بود. از غذا دادن به محرومان گرفته تا آب بردن به خانه بینوایان؛ از ایثار در راه خدا تا آموزش احكام الهی به مردم؛ از به دوش كشیدن اداره امور خانه و خانواده تا پارسایی و ساده زیستی و تحمل محرومیتها برای پیشرفت اسلام؛ از شوهرداری نمونه ایشان تا دفاع قهرمانانه از امامت و ولایت و هزاران هزار حركتهای معنوی بزرگ كه در سراسر زندگی بزرگ بانوی اسلام حك شده است. همه این مسائل را حضرت برای پرستش خالصانه خدا و تقرب به سوی او به جان خرید. از ابن عباس نقل شده كه خانواده حضرت زهرا(سلام الله علیها) كمی از شب را می خوابیدند و در هنگام سحر از خدا آمرزش می خواستند. حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در محراب عبادت برای همه مردم دعا می كرد و برای بسیاری از خدا طلب بخشش می كرد و حتی برای خودش دعا نمی كرد و این چنین درس انسان دوستی را به عصرها و نسلها آموخت، درود و صلوات خاص خدا و فرشتگان مقربش بر ایشان باد!
* برای حسن ختام این گفتگو، علاقه مندیم در مورد دانش گسترده آن حضرت بیشتر بدانیم. یكی از ویژگیهای برجسته علمی آن حضرت، تعلیم احكام اسلامی به مردم بوده است، در این مورد شرحی بفرمایید.
** حضرت فاطمه(سلام الله علیها) بسیاری از علوم و دانشها را از پدر گرانقدرش آموخت و بخش وسیعی از علوم الهی را به صورت الهام دریافت كرد. همان بحث مصحف كه قبلاً به آن اشاره كردم. آن حضرت به سؤالهای مختلف مردم در زمان خودش پاسخ می گفت و پرده از بسیاری شبهات دینی برمی داشت و اگر بانوی بزرگ اسلام بیشتر از آنچه عمر ایشان بود زندگی می كرد و فرصت كافی و امكانات لازم را در اختیار داشت، جهان را از دانش و فرهنگ لبریز می كرد. این یك واقعیت است نه ادعا، زیرا فاطمه(سلام الله علیها) در سراسر عمرش تنها دو ساعت فرصت پیدا كرد تا از باران دانش و معرفتش، مردم را بهره مند سازد؛ یك ساعت در مسجد پدرش و نقل آن خطابه تاریخ ساز و دفاع از ولایت و یك ساعت در خانه خودش و بستر بیماری، در حضور زنان عیادت كننده اش. اما او آیینه تمام نمای حق و حقیقت بود و دریای فضایل و دانش. امیدوارم همه تلاش كنیم تا در این عصر اطلاعات و هجمه غرب به اسلام، پاسدار واقعی ارزشهای فاطمی باشیم و انتشار دهنده این ارزشها به نسلهای دیگر.

نویسنده: ملیحه پژمان
------
منبع :
روزنامه قدس


  • نوشته شده توسط : میثم طاهری
  • در تاریخ : 7 آذر 89
  • نظرات()